Producent rolet i bram garażowych

Facebook

Instagram

Pinterest

TikTok

YouTube

570 101 101

kontakt@roletyalu.pl

ROLETY ZEWNĘTRZNE ZALETY I WADYRolety zewnętrzne to coraz bardziej popularny typ osłon okiennych. Montowane w domach jednorodzinnych, biurowcach, apartamentowcach i domach wielorodzinnych. Rolety pełnią szereg funkcji ochronnych oraz spełniają funkcje estetyczne. Stanowią bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną, zmniejszając uliczny hałas. Zimą poprawiają bilans energetyczny pomieszczeń, zapewniają odpowiednią izolację termiczną, która w okresie letnim zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu i naświetlaniu. Dodatkowo niwelują szkodliwe działanie promieni UV, gwarantują regulację natężenia światła, począwszy od całkowitego zaciemnienia, przez klimatyczny półmrok skończywszy na pełnym dostępie światła słonecznego do wnętrza. Stanowią również doskonałe zabezpieczeniem stolarki okiennej przed różnorodnymi zjawiskami atmosferycznymi - wiatrem, deszczem, śniegiem, czy gradem.

Najbardziej popularnymi rodzajami są: rolety natynkowe zwane również elewacyjnymi i adaptacyjnymi, rolety podtynkowe, rolety nadstawne, rolety nadprożowe. Osłony zewnętrzne to produkty, które będą służyć nam przez wiele lat. Aby dopasować odpowiednie rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w naszym budynku, musimy zapoznać się z zaletami i wadami poszczególnych rozwiązań.

Rolety natynkowe

Rolety natynkowe to doskonałe rozwiązanie, które swobodnie możemy zastosować w istniejących budynkach. Ich montaż nie wymaga ingerencji w aktualny stan budynku i możemy wykonać go w dowolnym czasie. Rolety natynkowe mogą być montowane zarówno na elewacji, jak również do stolarki okiennej. Aby uzyskać najlepszy efekt wizualny, do wyboru mamy trzy rodzaje skrzynek rolet natynkowych: okrągła, półokrągła oraz ścięta pod kątem 45 stopni. Wybierając rolety adaptacyjne, musimy liczyć się z faktem, że skrzynka rewizyjna będzie zamontowana i widoczna na elewacji, a dodatkowo na jej powierzchni oraz elewacji wokół niej może zbierać się brud.

Rolety podtynkowe

Systemy rolet podtynkowych dedykowane są do budynków na etapie projektu lub budowy, lub istniejących obiektach podczas remontu. Ten rodzaj rolet dobrze sprawdza się w budynkach energooszczędnych i pasywnych, w których niezbędne jest zapewnienie bilansu energetycznego na odpowiednim poziomie. Rolety podtynkowe ze względu na zabudowaną skrzynkę zapewniają wysokie walory estetyczne i idealnie sprawdzają się do zastosowania w nowoczesnych, minimalistycznych budynkach. Podczas wyboru tego rozwiązania musimy pamiętać o podjęciu decyzji odpowiednio wcześniej: na etapie budowy domu lub przed planowanym remontem. Rolety podtynkowe wiążą się również z minimum 25-30% wyższym kosztem niż w przypadku rolet natynkowych.

Rolety nadstawne

System rolet nadstawnych może być stosowany w nowo wznoszonych budynkach lub podczas remontu. Rolety nadstawne umożliwiają montaż bez zabudowy, z zabudową częściową lub zabudową całkowitą. Skrzynka rolety, montowana jest we wnęce pod nadprożem, z kolei do ramy okiennej przykręcane są prowadnice, a na sam koniec cały zestaw montowany jest we wnęce okiennej. Czoło skrzynki jest podkładem pod materiał wykończeniowy. Skrzynka rolety nadstawnej po zamontowaniu i wykończeniu jest niewidoczna, a sama roleta sprawia wrażenie, jakby była częścią okna. Rolety nadstawne to idealne rozwiązanie do budynków wykończonych w każdym stylu. Wybierając ten rodzaj rolet, szczególną uwagę należy na umiejscowienie w kasecie rewizji, umożliwiającej dostanie się do mechanizmu w celu wyeliminowania ewentualnych usterek.

Rolety nadprożowe

Do nowo powstających budynków polecane są rolety nadprożowe. Skrzynka rolety jest w pełni zabudowana, dzięki czemu efekt wizualny spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Niewątpliwą zaletą systemu rolet nadprożowych jest również stabilność konstrukcji, która zachowana jest dzięki stalowemu zbrojeniu oraz aluminiowym nośnikom tynku. Rolety nadprożowe w znacznym stopniu zmniejszają wydatek energetyczny potrzebny na ogrzanie i chłodzenie domu. Są polecane do domów energooszczędnych i pasywnych. Decyzję o zakupie rolet nadprożowych należy podjąć z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej podczas wykonywania projektu.