Producent rolet i bram garażowych

Facebook

Instagram

Pinterest

TikTok

YouTube

570 101 101

kontakt@roletyalu.pl

Rolety dzień noc już od dłuższego czasu cieszą się dużą popularnością i są często wybierane przez właścicieli domów, czy mieszkań. Nic w tym dziwnego, bowiem to bardzo korzystne rozwiązanie, w szczególności dla osób, które cenią sobie prywatność i uniwersalne zastosowanie. Nie mniej jednak jak każdy element wystroju wnętrza to i roleta z czasem się brudzi. Niestety, ale nie mamy na to większego wpływu, gdyż codziennie osiada na niej kurz oraz tworzą się inne zabrudzenia, więc warto zaznajomić się z zagadnieniem jak i czym czyścić rolety?

Czyszczenie rolet dzień i noc z kurzu?

Jest to bez wątpienia najważniejsza czynność jeżeli chodzi o rolety dzień noc, którą należy wykonywać regularnie, ponieważ w ciągu dnia osadza się na nich kurz, roztocza, pył, a nawet smog z zewnątrz. Dlatego czynność odkurzania rolet powinniśmy wykonywać co najmniej raz w tygodniu, odkurzaczem na niskich obrotach, abyśmy ich przypadkiem nie uszkodzili.

Jeżeli jednak nie jesteśmy przekonani co do odkurzacza, to bezpieczniejszym rozwiązaniem na pewno będzie użycie specjalnej miotełki do kurzu, albo miękkiej ściereczki. W tym wypadku roletę oczyszczamy bardzo delikatnymi ruchami z góry na dół, co jest bardzo ważne, aby nie rozprowadzać zanieczyszczeń po materiale i nie wpychać ich dosłownie w jego strukturę. Ponadto odkurzanie rolet powinniśmy raczej zaplanować na słoneczny dzień, żeby dobrze widzieć nagromadzony kurz.

Jak pozbyć się poważniejszych zabrudzeń?

Niestety, ale musimy zdawać sobie sprawę, iż nasze rolety mogą zostać zabrudzone w sposób bardziej inwazyjny. Takich przyczyn może być mnóstwo i mogą pochodzić zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Mogą się do tego przyczynić między innymi owady, roślinność, czy błoto, które może się przedostać przez uchylone okno podczas ogromnej ulewy.

Jednak nie ma co się załamywać, tylko gdy zauważymy poważniejsze zabrudzenia przystąpmy jak najszybciej do działania. Przygotujmy miękką ściereczkę nasączoną letnią wodą z dodatkiem równie delikatnego detergentu, może to być na przykład płyn do prania delikatnych materiałów, albo specjalny preparat przeznaczony do czyszczenia rolet i zacznijmy czyszczenie. Nie mniej jednak należy pamiętać, że rolet dzień noc pod żadnym pozorem nie można szorować, gdyż bardzo łatwo możemy doprowadzić do zniszczenia konstrukcji pasów, która jest delikatna.

Ponadto niezależnie od tego, czy roleta została faktycznie mocno ubrudzona, czy udało nam się ją utrzymać w jako takiej czystości to i tak warto ją czyścić co pewien czas, przynajmniej raz na sześć miesięcy, lecz nie zaszkodzi częściej. Można ją zarówno przecierać ściereczką, jak i na moment zamoczyć w wannie z dodatkiem płynu. W tym drugim przypadku należy być jednak strasznie ostrożnym, a po wyjęciu i delikatnym odsączeniu zawiesić do całkowitego wyschnięcia.

Rolety dzień noc

Gdy zauważymy na roletach plamy, czy odchody po owadach, czyli charakterystyczne ciemne kropki możemy spróbować je wyczyścić ciepłą, lecz nie gorącą wodą z mydłem. Dużo gorzej może być w przypadku trudniejszych do usunięcia zabrudzeń, lecz jeżeli posiadamy rolety w jasnych kolorach warto do pomocy wykorzystać sodę oczyszczoną. Należy ją wymieszać z wodą w równych proporcjach 1:1 i szmatką, lub gąbką zamoczoną w przygotowanym roztworze próbować czyścić plamy. Jeżeli nie jesteśmy w stu procentach przekonani do tej metody lub boimy się odbarwień warto w pierwszej kolejności, w mało widocznym miejscu zrobić próbę, aby potem nie było zaskoczenia, ponieważ wszystko w gruncie rzeczy zależy od danego materiału.

Jeżeli Twoje rolety zostały ubrudzone na przykład farbą nie ma co się od razu załamywać tylko spróbować jak najszybciej wyczyścić ubrudzone miejsca. W tym przypadku pomocna może się okazać ciepła woda wymieszana z niewielką ilością płynu do delikatnych tkanin. Jednakże pamiętaj, aby zbyt mocno nie pocierać rolety, zwłaszcza, gdy jest wykonana z prześwitującego materiału.

Czyszczenie rolet w kasecie

Rolety dzień noc w kasecie, czy z prowadnicami czyści się o wiele trudniej i gorzej od tych niezabudowanych, lecz na wszystko jest sposób. Taki rodzaj rolet wystarczy dokładnie odkurzyć, za pomocą wąskiej końcówki, na  małych obrotach odkurzacza. Jest to dobry sposób, aby pozbyć się kurzu zarówno z wnętrza, jak i szczelin obudowy. Warto je odkurzać praktycznie przy każdym sprzątaniu pomieszczeń, gdyż regularnie będziemy pozbywać się kurzu, a to pozwoli nam uniknąć i zaoszczędzić problemów.

Jak nie wolno czyścić rolet?

Z uwagi na to, że rolety dzień noc przeważnie wykonane są z bardzo delikatnego materiału to zdecydowanie odradza się ich prania w pralce, gdyż doprowadzimy do pogniecenia materiału, a w konsekwencji do jego załamania. Nie zaleca się również stosowania silnych detergentów, które mogą tylko uszkodzić impregnat, oraz ostrych szczotek.

Podsumowując rolety dzień noc wyróżniają się delikatną i bardzo wymagającą konstrukcją, więc trzeba je czyścić z ostrożnie, z wyczuciem i należyta uwagą. Jeżeli będziemy przestrzegali powyższych wskazówek możemy mieć niemal stu procentową pewność, iż przez bardzo długi czas będą pięknie wyglądać i dobrze działać.