Rolety zewnętrzne to idealne rozwiązanie, zarówno do domów jednorodzinnych, mieszkań w bloku, czy powierzchni biurowych. Zapewniają doskonałą izolację termiczną, poprawiają bilans energetyczny budynku, pomagają zadbać o naszą prywatność, a także ograniczają hałas wewnątrz budynku. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem rolety zewnętrznej i nie wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę, to trafiłeś idealnie.
Wybór odpowiedniego rodzaju rolet
Na samym początku powinieneś wiedzieć, czy roleta będzie zastosowana do budynku nowo powstającego, czy też do już istniejącego. Pomoże to w wyborze odpowiedniego typu rolet. Najpopularniejszymi rodzajami rolet zewnętrznych są systemy-natynkowe, podtynkowe i rolety nadstawne. Różnią się one między sobą sposobem montażu. Rolety adaptacyjne (natynkowe) montowane są do elewacji domu lub stolarki okiennej. Możemy zamontować je w dowolnym momencie, niezależnie od etapu budowy domu czy remontu. W przypadku rolet podtynkowych skrzynka rewizyjna znajduje się pod elewacją, a jej montażu możemy dokonać podczas budowy lub remontu elewacji. Kolejnym typem rolet są systemy nadstawne. Decyzja o wyborze rolet nadstawnych powinna być podjęta na etapie projektu architektonicznego nowo powstającego budynku bądź też powinny być one zakupione i montowane wraz z wymianą stolarki okiennej. Jeśli wybór tego typu rolet został podjęty na etapie projektu domu, architekt powinien zwiększyć wymiar otworu okiennego o wysokość skrzynki rolety.
Sposób zasilania: elektryczny, czy manualny
Podczas wyboru rolet zewnętrznych koniecznie zwróćmy uwagę na sposób sterowania i zasilania. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest manualny mechanizm sterowania. Przy pomocy sznurka, taśmy lub zwijacza korbowego możemy podnosić i opuszczać pancerz rolety. To rozwiązanie dobrze sprawdza się w przypadku niewielkich okien o małej wadze, w przypadku większych rolet sterowanie ręczne może być trudne. Dodatkowo estetyka sterowania ręcznego nie sprawdzi się w przypadku mieszkań urządzonych w stylu nowoczesnymi i minimalistycznym. Jako alternatywę warto wziąć pod uwagę rolety sterowane automatycznie. Ich mechanizm oparty jest o silnik elektryczny sterowany przy pomocy przełącznika klawiszowego, pilota lub aplikacji. Dodatkowo dla podniesienia komfortu silniki elektryczne mogą być zsynchronizowane z dodatkowymi czujnikami i akcesoriami.
Ochrona przed włamaniem
Rolety zewnętrzne, mogą chronić nas przed włamaniem, aby spełniały tę funkcję, muszą posiadać odpowiednią klasę potwierdzoną certyfikatem. Na rynku dostępne są najczęściej rolety o klasie odporności na włamanie RC2 oraz RC3. Rolety antywłamaniowe wyróżniają się na tle tradycyjnych rozwiązań, wzmocnionym pancerzem, wykonanym z aluminium, chroniącym przed uszkodzeniem. Dodatkowo posiadają wzmocnione prowadnice, utrudniające demontaż pancerza, a także listwę dolną wyposażoną w mechanizmy, umożliwiające podniesienie rolety od zewnątrz, gdy znajduje się w pozycji zamkniętej.
Roleta z dodatkowymi funkcjami
Roleta zewnętrzna nie musi chronić tylko przed nadmiernym nagrzewaniem i wychładzaniem budynków, czy mieć funkcje antywłamaniowe. Dla osób, które chcą zabezpieczyć wnętrze swojego domu lub mieszkania przed owadami i insektami, z pewnością zainteresuje opcja rolet zewnętrznych zintegrowanych z moskitierą. System umieszczony jest w jednej skrzynce z pancerzem rolety i może być sterowany niezależnie od pozycji, w jakiej znajduje się aktualnie roleta.
Dokonując wyboru rolet warto pamiętać, aby stawiać na jakość produktów sięgając po produkty sprawdzonej marki, oferującej sprawdzone produkty, posiadające certyfikaty i spełniają obowiązujące normy.