Producent rolet i bram garażowych









570 101 101

kontakt@roletyalu.pl

Coraz częściej na zewnątrz okien naszych domów pojawiają się rolety. Rolety zewnętrzne to nie tylko skuteczna ochrona prROLETY STEROWANE RĘCZNIE CZY ELEKTRYCZNIE?zed słońcem, ale także doskonała izolacja termiczna i akustyczna mieszkania i domu. W ciepłe letnie dni ograniczają nagrzewanie wnętrza, a zimą chronią przed utratą ciepła, dzięki pancerzowi wypełnione pianką poliuretanową oraz poduszce powietrznej, jaka powstaje między szybą okna a powierzchnią rolety. Wśród najpopularniejszych typów rolet zewnętrznych możemy wyróżnić: rolety natynkowe, rolety podtynkowe, rolety nadstawne, rolety antywłamaniowe oraz rolety z moskitierą.

Rolety zewnętrzne - sterowanie ręczne czy elektryczne?

Jedną z podstawowych kwestii, nad którą zastanawiają się klienci, jest nie tylko wybór rodzaju rolet, ale również mechanizmu sterowania. Stając przed wyborem, zastanawiają się, czy postawić na ręczne rolety, czy też na automatyczne rolety zewnętrzne. Przykładem sterowania ręcznego jest zwijacz taśmy lub paska bądź też zwijacz korbowy. Wymaga on użycia siły mechanicznej w celu otwarcia i zamknięcia rolety. Automatyczne sterowanie roletami staje się coraz powszechniejsze, zwłaszcza teraz, gdy rynek oferuje wiele możliwości w przystępnej cenie. Nowoczesne silniki do rolet okiennych charakteryzują się szybkością, z jaką podnoszą i opuszczają roletę, a także możliwością programowania czasowego. Przy wyborze sterowania należy zwrócić uwagę na dwa aspekty: wygoda i budżet jaki chcemy przeznaczyć na ten cel.

Sterowanie ręczne

Standardowo ekonomiczne wersje rolet wyposażone są zazwyczaj w ręczny mechanizm sterowania. Takie rolety rozwija i zwija się za pomocą bądź taśmy lub paska. W przypadku cięższych rolet np. stosowanych na okna balkonowe czy tarasowe stosowany jest zwijacz korbowy. Rolety sterowane ręcznie nie są uzależnione od awarii zasilania, czy braku napięcia. Jest to jednak uciążliwy i czasochłonny sposób wymagający od nas użycia siły. Dodatkowo rolety z napędem ręcznym mają widoczny mechanizm sterowania, który niekoniecznie dobrze sprawdzi się w minimalistycznych i nowoczesnych aranżacjach wnętrz.

Napęd elektryczny

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie napęd elektryczny sterowany elektrycznie. Przy wykorzystaniu silnika kablowego lub radiowego. W tym rozwiązaniu za opuszczanie i podnoszenie rolety odpowiedzialny jest silnik elektryczny. Sterowanie elektryczne może obsługiwać każdą roletę z osobna lub kilka na raz. Do rolet sterowanych automatyczne możemy też zainstalować tak zwane programowanie czasowe, które można przy okazji połączyć z alarmem. Jest to funkcja przydatna z tego względu, iż zaprogramowane wcześniej rolety działają samoczynnie według naszych potrzeb. Chronią one przy tym nasze pomieszczenia przed zbytnim nagrzewaniem się, a wieczorami są w stanie zapewnić nam miłą, przytulną i intymną atmosferę w domu. Rolety zaprogramowane czasowo mogą być bardzo przydatne podczas naszego wyjazdu np. na urlop. Dzięki temu, że rolety same się podnoszą np. na dzień i zamykają w nocy - imitują one naszą obecność w domu, co odstrasza potencjalnych złodziei. Nowoczesne silniki są w stanie również mierzyć temperaturę otoczenia, nasłonecznienie oraz opady i odpowiednio do warunków atmosferycznych dostosować otwieranie i zamykanie rolet.

Silnik kablowy

Najbardziej popularnym i ekonomicznym rozwiązaniem służącym do elektrycznego sterowania roletami zewnętrznymi jest silnik kablowy. Sterowany jest przy pomocy przełącznika klawiszowego zamontowanego na ścianie w pobliżu rolety i umożliwia manualne sterowanie położeniem góra-dół. Zazwyczaj jeden pilot obsługuje jedną roletę, dlatego w przypadku montażu większej ilości osłon okiennych, konieczny będzie montaż przełącznika przy każdej rolecie.

Silnik radiowy

Dużo bardziej praktycznym rozwiązaniem jest silnik radiowy. Umożliwia sterowanie osłonami okiennymi przy pomocy pilota z dowolnego miejsca w domu. Silniki radiowe doskonale sprawdzają się do rozbudowanych systemów sterowań. W zależności od modelu i rodzaju odbiornika możemy sterować nawet kilkudziesięcioma urządzeniami przy pomocy jednego pilota, a także je grupować. Podłączenie silnika odbywa się tylko i wyłącznie poprzez podłączenie kabla z silnika do zasilania. Wystarczy doprowadzić zasilanie do każdej z rolet z puszki elektrycznej czy też bezpośrednio z gniazdka. W przypadku silników przewodowych należy jeszcze poprowadzić zasilanie do przełącznika klawiszowego, który również musimy umieścić w ścianie, co wiąże się nierzadko z ingerencją w ściany budynku.

Napędy przeciążeniowe

Silniki kablowe i radiowe mogą posiadać funkcje przeciążeniowe. Posiadają one specjalny mechanizm, który zatrzymuje roletę w przypadku nadmiernego przeciążenia lub wykrycia przemarznięcia podłoża. Napęd przeciążeniowy sprawdza się doskonale również podczas napotkania przeszkody. Warto zastosować to rozwiązanie, jeśli planujemy sterowanie centralne, radiowe lub czasowe grupą rolet oraz jeśli zastanawiamy się nad aplikacjami inteligentnego domu.

Wysoka jakość produktów

Sterowanie elektryczne staję się coraz powszechniejsze w dzisiejszych czasach, zwłaszcza że teraz rynek oferuje wiele możliwości i rozwiązań. Walorem kupna rolet zewnętrznych ze sterowaniem silnikami elektrycznymi jest wygoda użytkowników, którzy nie wstając z fotela, są w stanie za pomocą jednego przycisku na pilocie wprawić w ruch wszystkie rolety. Dodatkowym atutem jest brak linek i taśm oraz zwijacza przykręconego na ścianie. Nowoczesne napędy, które mamy w ofercie posiadają możliwość zastosowania czujników przeciążeniowych, które po wykryciu przeszkody na swojej drodze zatrzymają się i cofną nie uszkadzając ani rolety, ani przeszkody. Jest to bardzo przydatne, a nawet istotne w sytuacji, gdy w domu są małe dzieci - roleta z silnikiem przeciążeniowym natychmiast się zatrzyma. W przypadku braku prądu roleta zatrzymuje się, blokując się w tym samym położeniu, w którym była w chwili zaniku prądu. Firma RoletyAlu posiada w stałej ofercie sprzedażowej rolety z silnikami tylko sprawdzonych producentów za przystępną cenę.