Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się rolety sterowane elektrycznie. Nowoczesne, minimalistyczne i wygodne rozwiązanie sprawdza się doskonale zarówno w przypadku osłon okiennych zewnętrznych, jak również wewnętrznych. Czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania? Jakie rodzaje napędów możemy wyróżnić oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu?
Rolety wewnętrzne - sterowanie elektryczne
Montaż elektrycznych rolet wewnętrznych w dużym stopniu ułatwia komfort obsługi osłon okiennych, a dodatkowo zwiększa możliwości aranżacyjne wnętrza. Brak wiszących łańcuszków pozwala na zaprojektowanie wnętrz w każdym stylu. Sterowanie elektryczne umożliwiają zdalną obsługę, dlatego często stosowane jest w przypadku rolet dachowych lub zlokalizowanych w miejscach, gdzie sterowanie manualne jest bardzo utrudnione. O wyborze zasilania elektrycznego warto pomyśleć na etapie budowy lub remontu domu, ponieważ z montażem silnika związane jest doprowadzenie zasilania.
Rolety zewnętrzne - sterowanie elektryczne
Silnik elektryczny odpowiedzialny za sterowanie roletami zewnętrznymi, umieszczany jest wewnątrz wału nawojowego, na którym zwijany jest pancerz rolety. Wał nawojowy ukryty jest w skrzynce rewizyjnej, która chroni konstrukcję rolety przed czynnikami atmosferycznymi. W przypadku sterowania manualnego, odbywającego się przy pomocy sznurka, taśmy, bądź korby, wnętrze wału pozostaje puste.
Rodzaje napędów elektrycznych
Wybierając napęd elektryczny, mamy do wyboru dwa podstawowe typy silników: kablowe i radiowe.
-
Silniki kablowe. Ekonomicznym i prostym rozwiązaniem są silniki kablowe. Sterowane są najczęściej przy pomocy przełącznika klawiszowego, zazwyczaj każda roleta sterowana jest przez osobny przełącznik. Zastosowanie silnika kablowego daje możliwość manualnej zmiany położenia dolnego i górnego.
-
Silniki radiowe. Polecanym rozwiązaniem są praktyczne silniki radiowe. Doskonale sprawdzają się w przypadku rozbudowanych systemów sterowania roletami zewnętrznymi, jak również całym domem. Sterowanie odbywa się przy pomocy pilota jedno kanałowego lub wielokanałowego, możemy też wykorzystać przełącznik ścienny, a także system mieszany pilot z przełącznikiem ściennym.
-
Silniki przeciążeniowe. Zarówno w przypadku silników kablowych, jak i radiowych warto wybierać modele posiadające funkcje przeciążeniowe, które w przypadku napotkania przeszkody, oblodzenia, czy przemarznięcia dolnej listwy rolety, zatrzymują swoją pracę, zapobiegając uszkodzeniu rolety.
Wiele osób obawia się, że silniki elektryczne montowane w roletach są głośne. Nic bardziej mylnego, praca osłony okiennej jest niezwykle cicha, a parametry pracy możemy dostosować do naszych potrzeb. Dodatkowo nie musimy martwić się o zwisające łańcuszki i odstające taśmy, które często nie pasują do nowoczesnego wystroju wnętrz. Elektryczne rolety to wygoda w dostosowywaniu aktualnego położenia osłon na naszą pożądaną długość i precyzyjne spełnienie każdej naszej potrzeby.
Aplikacje Smart Home
Zarówno w przypadku rolet zewnętrznych, jak i wewnętrznych możemy dodatkowo zastosować systemy inteligentnego sterowania typu Smart Home. Przy pomocy aplikacji na telefonie, tablecie, czy komputerze, zsynchronizowanej z silnikiem zamontowanym w rolecie, możemy z dowolnego miejsca sterować położeniem rolety lub grupy osłon okiennych. Aplikacje smart home ułatwiają ochronę domu podczas dłuższej nieobecności mieszkańców, pozwalając na osiągnięcie wrażenia obecności domowników, co odstraszy złodziei. Na przykład, o umówionej porze, rolety będą się opuszczać i stworzyć intymną atmosferę, a wraz z pojawieniem się pierwszych promieni słonecznych się podnosić. Sterowniki mogą również mierzyć temperaturę na zewnątrz i wewnątrz domu, poziom nasłonecznienia, a także ilość opadów atmosferycznych.