Dobrze dobrane okna to jeden z podstawowych elementów wykończenia domu. Ten pozornie nieistotny element aranżacji spełnia wiele ważnych aspektów, zarówno estetycznych, jak i zapewniających komfort wszystkim mieszkańcom. Współczesne okna znacznie różnią się od swoich poprzedników zarówno wyglądem, jak i właściwościami i parametrami. Jak prawidłowo dobrać okna do naszego domu? Jakie powinny mieć właściwości? Czym sugerować się podczas wyboru okien? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Rodzaje okien i ich cechy
Na polskim rynku istnieją trzy główne kategorie okien. Należą do nich okna PCV, drewniane i aluminiowe. To, jaki rodzaj wybierzemy, zależy głównie od naszych potrzeb i upodobań.
Okna plastikowe z PCV są obecnie najpopularniejszym typem w naszym kraju. Są dostępne w różnych kolorach i kształtach. Są łatwe w utrzymaniu czystości i konserwacji. Minusem tego rozwiązania jest bardzo trudna lub często niemożliwa wymiana i naprawa elementów.
Okna drewniane, które cieszyły się niechlubną opinią pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, wyróżniają się obecnie wysoką jakością i eleganckim wykonaniem. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, swoimi parametrami konkurują z innymi typami okien. Niestety musimy zapłacić za ekskluzywny, estetyczny wygląd marnej jakości.
Okna aluminiowe to idealne rozwiązanie dla miłośników dużych przeszkleń i stylu loftowego. Okna tego typu są bardzo trwałe i eleganckie.
Izolacyjność cieplna ma duże znaczenie
Izolacyjność jest niezwykle ważna, ponieważ pomaga ograniczyć straty ciepła, co wpływa na koszty ogrzewania. Konieczne jest więc zapewnienie izolacji termicznej poprzez odpowiednio dobrane okna. Najważniejszym parametrem izolacji cieplnej jest współczynnik przenikania ciepła okna Uw. Im niższy poziom wskaźnika tym lepiej. Stare okna współczynnik Uw potrafiły mieć na poziomie nawet 2 W/m²K. Najnowsze okna energooszczędne posiadają wskaźnik ten na poziomie około 1 W/m²K. Warto dodać, że wskaźnik Uw dla okien energooszczędnych musi wynosić poniżej 1, a w przypadku okien pasywnych, poniżej 0,8. Pomimo, iż okna pasywne są zazwyczaj droższe od popularnych tanich produktów, to ich wyższy koszt zdecydowanie szybciej się zwróci dzięki oszczędnościach na ogrzewaniu.
Współczynnik przenikania energii cieplnej
Kolejnym ważnym parametrem jest współczynnik przenikania energii cieplnej G. Określa on stosunek całkowitej przepuszczalności energii do energii słonecznej padającej na szybę. Im wyższa wartość współczynnika, tym bardziej jesteśmy narażeni na słońce, które nagrzewa dom.
Zakup okien to inwestycja na lata, dlatego warto zadbać o to, aby zapewniały nam pełen komfort. Oprócz wspomnianych już współczynników przenikania ciepła U i przenikania ciepła G warto przeanalizować również takie parametry jak nieprzepuszczalność na ulewny deszcz, przepuszczalność światła oraz współczynnik przenikania ciepła okna.
Przepuszczalność światła określa, ile światła słonecznego przenika przez szybę do wnętrza domu. Współczynnik ten jest określony symbolem Lt.
Odpowiednia akustyka
Mieszkańcy nieruchomości położonych w pobliżu ruchliwych dróg, placów budowy i lotnisk są narażeni na hałas. Decydując się na zakup okien, zwróć uwagę na izolację akustyczną, nawet jeśli mieszkasz w cichej, cichej okolicy. Zakup okien powinien być zakupem przyszłościowym. Wybierając okna odpowiedniej jakości, masz możliwość zmniejszenia ilości dźwięku docierającego do pomieszczenia. Izolacyjność akustyczna okien zasugeruje współczynnik Rw. W przeciwieństwie do Uw współczynnik Rw powinien być jak najwyższy. Jego wartość informuje o tym, o ile decybeli zmniejsza się okno, z którym dźwięk napotyka.
Decydując się na zakup okna, weź pod uwagę, że ten produkt będzie Ci służył przez wiele lat. Warto skupić się na parametrach i właściwościach, a nie tylko cenie i wyglądzie. Wybrane okna zapewniają komfortową atmosferę i odpowiedni mikroklimat w naszym domu.