Producent rolet i bram garażowych

Facebook

Instagram

Pinterest

TikTok

YouTube

570 101 101

kontakt@roletyalu.pl

Temperatura oknaObecnie istnieje na rynku wiele rodzajów rolet zewnętrznych, które mają zastosowanie w dużej ilości budynków. Rolety posiadają szereg zastosowań takich jak: ochrona antywłamaniowa, zwiększenie prywatności w pomieszczeniu i właśnie ochrona przed wysokimi i niskimi temperaturami. W okresie gdy temperatura mocno spada, niewłaściwie izolowany budynek będzie generować spore straty ciepła. Czy rolety zewnętrzne ocieplają, a jeśli tak to w jaki sposób?

Charakterystyka rolet zewnętrznych, a właściwości izolacyjne

Czy rolety zewnętrzne ocieplają? Szacuje się, że przez wszelkiego rodzaju szczeliny, ściany i wnęki w naszym domu, ucieka nawet 40% ciepła. Straty te można znacząco ograniczyć, stosując dodatkowe osłony ścian budynku, grube klejone szyby, a także różnego rodzaju ocieplenia dachu. Elementem, który jeszcze bardziej zabezpieczy budynek przed utratą ciepła, są rolety zewnętrzne stosowane w drzwiach oraz oknach. Niewiele osób pamięta, że główną przyczyną wychładzania domu jest wiatr, przed którym rolety stanowią doskonałe zabezpieczenie. Jakie warunki musi spełnić roleta, aby skutecznie chronić budynek termicznie?

  • Odpowiedni montaż - w przypadku montażu żaluzji, najważniejszym czynnikiem jest to, aby była ona szczelnie przytwierdzona do budynku. Należy również pamiętać, aby pomiędzy szybą a roletą pozostawić niewielką lukę. Pozwoli ona stworzyć skuteczny bufor cieplny, który będzie pełnić funkcję bariery przed wychłodzeniem pomieszczenia.
  • Rodzaj tworzyw z jakich wykonano żaluzję - w tym przypadku obowiązuje jedna prosta zasada: tworzywa, z których wykonano żaluzję, powinny mieć jak najmniejszą przepuszczalność. Materiały posiadające małą przepuszczalność tworzą silny opór cieplny, dzięki czemu wnętrze budynku jest lepiej chronione.
  • Budowa rolety - świetnym rozwiązaniem w przypadku rolet zewnętrznych jest pianka poliuretanowa znana z właściwości termo regulujących. Jako osłonę można zastosować aluminium, które jest lekkie, wytrzymałe i doskonale zabezpieczy dom przed hałasem i nadmiernym słońcem.

Korzyści jakie niesie za sobą montaż rolet zewnętrznych

Decyzja o zakupie rolet zewnętrznych nie musi być podyktowana tylko dodatkową izolacją cieplną budynku oraz zabezpieczeniem antywłamaniowym. Produkty te niosą za sobą szereg innych udogodnień, które każdy chce posiadać w swoim domu. Warto pamiętać o takich aspektach jak:

  • Zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi - rolety zewnętrzne posiadają wytrzymałą i trwałą powłokę zewnętrzną wykonaną przykładowo z aluminium, której niestraszne są takie zjawiska jak silny wiatr czy grad. Gdy prędkość wiatru osiąga wysokie wartości, bardzo łatwo o porwanie różnych przedmiotów i uderzenie o nasz dom. Rolety zewnętrzne skutecznie nas przed takimi sytuacjami ochronią.
  • Ochrona prywatności - wieczorem, gdy spędzamy czas z rodziną przy włączonym świetle, nie chcemy, aby widziały nas niepożądane osoby z zewnątrz. Żaluzje zewnętrzne gwarantują nam pełną prywatność gdy tylko tego potrzebujemy.
  • Zabezpieczenie przed hałasem - dzięki skomplikowanej budowie mającej na celu izolację termiczną, rolety zewnętrzne są również doskonałym zabezpieczeniem przed niepożądanymi odgłosami dobiegającymi z okolicy. Po zasunięciu rolet będziemy mogli bezproblemowo i spokojnie spędzać dni oraz wysypiać się w nocy.

Dom z roletami

Rodzaje rolet zewnętrznych i ich izolacja termiczna - który typ najlepiej ociepli budynek?

Na rynku istnieje kilka popularnych typów żaluzji, które w zależności od rodzaju budynku i indywidualnych preferencji warto zastosować. Konkretne typy rolet różnią się rodzajem montażu, zastosowanymi rozwiązaniami oraz materiałem, z którego je stworzono. Znaczenie ma również budownictwo, dla którego planujemy zakupić rolety zewnętrzne. Inny typ żaluzji będzie odpowiedni do nowo powstałego domu, a inny dla starego budynku. O ile jest cieplej dzięki roletom zewnętrznym? Naszą listę dostosujemy również pod kątem izolacji termicznej i określimy, które najlepiej ocieplają budynek. Jakie dokładnie wyróżniamy rodzaje żaluzji zewnętrznych?

  • Rolety natynkowe - są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, ponieważ doskonale nadają się zarówno do nowych domów jak i starego budownictwa. Montaż rolet natynkowych nie musi ingerować w aktualny stan budynku i można go zrobić w absolutnie dowolnym momencie. Rolety tego typu można montować zarówno na ramach okiennych jak i na elewacji. Wybierając roletę tego typu, należy liczyć się z tym, że skrzynka będzie dobrze widoczna przez montaż bezpośrednio na ramie okna bądź elewacji. Dużo łatwiej będzie gromadzić się na niej kurz. Na rynku istnieją trzy najpopularniejsze modele skrzynek roletowych: okrągłe, półokrągłe oraz cięte. Rolety te będą dobrym sposobem izolacji termicznej pomieszczeń, jednak zważywszy na ich adaptacyjny charakter, nie są pod tym względem najlepsze na rynku.
  • Rolety podtynkowe - jest to o wiele bardziej zaawansowane rozwiązanie, które stosuje się głównie w nowym budownictwie na etapie ocieplania budynku. Ważną kwestią jest to, że montaż tego rodzaju rolet należy zaplanować na etapie projektowania domu wraz z całym planem instalacji. Rolety te stają się nieodłączną częścią budynku, w którym są zainstalowane. Jeśli chcemy zainstalować rolety podtynkowe w starym domu, to również jest to możliwe, jednak wymaga większej ilości pracy i wprowadzenia zmian w nadprożu. Mimo że rodzaj ten jest najtrudniejszy w montażu, to posiada szereg zalet, które są niemożliwe do osiągnięcia w przypadku innych rodzajów rolet. Żaluzje w systemie podtynkowym oferują bardzo dobrą izolację termiczną, głównie dzięki braku ingerencji w konstrukcję okien, drzwi oraz nadproży tym samym oferując dobry bilans energetyczny domu. Kolejną zaletą rolet zewnętrznych w systemie podtynkowym jest ich ogólna prezencja oraz wygląd. Mogą one idealnie wpasować się w elewację budynku i stać się integralnym elementem domu. Decydując się na nie, mamy możliwość zamontowania w oknie moskitiery w celu ochrony pomieszczeń przed owadami. Podobnie jak w przypadku rolet adaptacyjnych, kurtyna może zostać wypełniona pianką poliuretanową, co dodatkowo zwiększy jej izolację termiczną.
  • Rolety nadstawne - najczęściej montowane w nowo powstałych budynkach wraz z oknami oraz podczas wymiany okien w starym budownictwie. Rolety nadstawne często są również nazywane roletami nakładanymi bądź nasadkowymi i montuje się je bezpośrednio do ramy okna. Wydają się dzięki temu stanowić integralną część całego systemu okien. Prowadnice mocuje się do zewnętrznej strony ramy okiennej, dzięki czemu skrzynka jest niewidoczna, a roleta jest idealnie wkomponowana w styl okna. Rolety te zapewniają dodatkową izolację termiczną, jednak jest ona o wiele słabsza od tej oferowanej przez rolety podtynkowe ze względu na szczeliny pomiędzy ramą okna a elewacją.
  • Rolety nadprożowe - jest to typ rolet, który może być zamontowany tylko w nowo powstających budynkach, a jego instalacja musi być uwzględniona już na etapie projektowania. Skrzynka roletowa montowana jest już na etapie wznoszenia ścian, a ostateczny efekt wizualny zadowoli nawet najbardziej wymagające osoby. W nowych budynkach zaleca się stosowanie tego rozwiązania ze względu na kwestie wizualne oraz ogólną sztywność i stabilność konstrukcji, dzięki zastosowaniu stalowych wzmocnień i aluminiowych podpor tynkowych. Rolety nadprożowe są doskonałym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na izolacji termicznej budynku. Rozwiązanie to znacznie zmniejsza koszty niezbędne do ogrzewania oraz chłodzenia domu. Bardzo często jest także stosowane w domach energooszczędnych i pasywnych. Podobnie jak w przypadku rolet podtynkowych, warto wybrać roletę z wewnętrzną warstwą poliuretanową, dzięki której jeszcze bardziej ocieplimy nasz budynek. 
  • Rolety antywłamaniowe - jest to osobny rodzaj rolet zewnętrznych, który może zostać zamontowany w każdy wyżej wymieniony sposób. Oprócz kwestii wizualnych oraz izolacji cieplnej, rolety tego typu mają za zadanie ochronić nasz dobytek przed włamaniem. Warstwy zarówno wierzchnia jak i wewnętrzna wykonane zostały z odpornych na uszkodzenia materiałów, które mogą znieść bardzo wiele.

Ile realnie możemy zaoszczędzić stosując rolety zewnętrzne?

To jak opłacalną inwestycją będą oraz o ile cieplej jest dzięki roletom zewnętrznym zależy w dużej mierze od klimatu, w jakim żyjemy. Im silniejsze i bardziej mroźne zimy nawiedzą nasz kraj, tym więcej energii będziemy mogli zaoszczędzić dzięki zewnętrznym roletom. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej przez ściany, okna oraz drzwi może uciekać nawet 40% energii cieplnej, z czego od 15% do 25% utracimy przez same okna. Aby zmniejszyć straty cieplne spowodowane przez okna, doskonałym i skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie rolet, które nie tylko zadbają o nasze rachunki za ogrzewanie, lecz także zaoferują szereg innych korzyści takich jak zabezpieczenie antywłamaniowe, a także będą eleganckim dodatkiem wizualnym dla naszego domu. Świetnie sprawdzają się zarówno w klasycznym budownictwie, jak i w nowoczesnych energooszczędnych domach.

Wysokiej jakości nowoczesne rolety mogą zmniejszyć straty ciepła nawet o 15%. Dokładny procent zaoszczędzonej energii zależy od wspomnianych wcześniej parametrów żaluzji i buforu cieplnego pozostawionego pomiędzy oknem i roletą. Aby maksymalnie zredukować straty cieplne naszego budynku, warto zastosować rolety podtynkowe z zabudowaną skrzynką, która w dużym stopniu wyeliminuje mostki termiczne i najlepiej jak to możliwe zabezpieczy nasz dom przed utratą ciepła.

roleta zewnętrzna

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed wyborem żaluzji zewnętrznych?

Przed ostateczną decyzją o zakupie konkretnego modelu, musimy pamiętać o następujących aspektach:

  • Umiejscowienie skrzynki roletowej - należy pamiętać, że inny rodzaj skrzynki nadaje się na elewację zewnętrzną, a inny wewnątrz budynku.
  • Etap na którym będzie montowana roleta - bardzo istotna kwestia, od której w głównej mierze zależy ostateczny wybór. W zależności czy budynek jest na etapie budowy, modernizacji bądź remontu inna roleta będzie dla nas odpowiednia.
  • Ulokowanie klapy rewizyjnej - jest to niezbędny element przy serwisowaniu żaluzji i warto mieć go w dobrze dostępnym miejscu.