Producent rolet i bram garażowych

Facebook

Instagram

Pinterest

TikTok

YouTube

570 101 101

kontakt@roletyalu.pl

Przez Twoje okno w kuchni czasem wpada zbyt dużo światła i chciałbyś je zasłonić, ale nie wiesz czym? A może chcesz, by nikt z zewnątrz nie widział, co robisz w kuchni gdy zaświecisz wieczorem światło? Zastanawiasz się, co wybrać? Które rozwiązanie - rolety czy żaluzje - będzie praktyczniejsze? Jak dobrać je do stylu Twojej kuchni?

Kuchnia - serce całego domu

W kuchni jesz posiłki, spędzasz czas z rodziną. To tam spędzasz poranki i wieczory. Chcesz, by to miejsce było urządzone w ładnym stylu. Pamiętaj jednak, że rolety lub żaluzje które wybierzesz będą miały styczność ze wszystkim tym, co w kuchni się znajduje. W kuchni przeważnie panuje wyższa temperatura, szczególnie, jeśli lubisz gotować i piec przez cały rok. Wiąże się to także z większą wilgotnością powietrza. 

Gdzie znajduje się okno w Twojej kuchni? Jeśli z dala od kuchenki - nie będzie miała ona wpływu na wybór osłony okna. Jeśli jednak znajduje się dość blisko, może być narażona na zachlapanie sosem lub inną potrawą podczas gotowanie. Dlatego też warto wybrać taką osłonę okna, która będzie pozwalała na łatwe czyszczenie.

Gdy zmywasz naczynia, możesz podziwiać świat za oknem? Pamiętaj o tym, że w tym przypadku osłona jest narażona na częste zachlapanie! Lepiej wybrać taką, którą da się wytrzeć.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że wybór osłony okna jest trudniejszy. Które rozwiązanie sprawdzi się więcej lepiej? Jakie są zalety i wady żaluzji oraz rolet?

Żaluzje - wybierz, ile światła ma wpadać do Twojej kuchni

Żaluzje aluminiowe pozwalają dosłowne sterowanie ilością wpadającego światła. Możesz ustawić je tak, by:

 • do kuchni nie wpadało żadne światło,
 • ilość światła byłą ograniczona,
 • okno było całkowicie odsłonięte.

Dodatkowo lamele rolet (czyli poszczególne "paski", którymi możesz sterować) mogą być ustawione tak, by światło było kierowane do środka lub na zewnątrz. To Ty decydujesz o ich ułożeniu. 

Do wyboru masz także drewniane żaluzje, które zapewnią Ci prywatność. Można je ustawić w taki sposób, by do pomieszczenia wpadało światło, a w tym samym momencie osoby z zewnątrz nie widziały, co dzieje się w środku. To szczególnie przydatne, jeśli Twoja kuchnia jest na parterze i wszyscy przechodnie mogą do niej zajrzeć. Jeśli mieszkasz na tak zwanym blokowisku to wiesz, że nawet na wyższych piętrach mogą Cię widzieć sąsiedzi z innych bloków. Dlatego też drewniane żaluzje będą dobrym wyborem także dla Ciebie. 

Musisz jednak pamiętać, że drewniane żaluzje do kuchni muszą być impregnowane. Bez tego ulegną szybkiemu zniszczeniu, ponieważ powietrze w kuchni jest wyjątkowo wilgotne. 

Żaluzje - wady i zalety

Zalety żaluzji to:

 • możliwość sterowania ilością wpadającego światła,
 • zapewnienie prywatności, nawet na blokowisku,
 • możliwość czyszczenia (wycierając żaluzje szmatką). 

Główną wadą żaluzji jest gromadzący się na lamelach kurz. Przez to wymagają one częstego czyszczenia.

Rolety - dopasuj je do swojej kuchni

W kuchni sprawdzą się także rolety "dzień noc". W przypadku rolet masz możliwość wyboru koloru, dzięki czemu będą pasować do wystroju Twojej kuchni. Wyglądają bardziej nowocześnie niż tradycyjne rolety. Są też bardziej wielofunkcyjne. Podobnie jak w przypadku żaluzji, możesz zdecydować, ile światła wpadnie do pomieszczenia. Pozwalają na to specjalnie ułożone na roletach pasy - przepuszczające światło i ograniczające jego wpadanie do pomieszczenia. Dzięki temu możesz:

 • zasłonić okno całkowicie (pamiętaj jednak, że nie są to rolety zaciemniające, więc w kuchni będzie nadal dość jasno),
 • wpuścić trochę światła przez ułożenie pasów naprzemiennie,
 • odsłonić okno całkowicie. 

Rolety "dzień noc" - zalety i wady

Zaletami rolet "dzień noc" są:

 • możliwość sterowania wpadającym do kuchni światłem,
 • możliwość dopasowania koloru do ogólnego wystroju kuchni,
 • zapewnienie prywatności.

Wady takich rolet to:

 • trudniejsze usuwanie zabrudzeń niż w przypadku żaluzji,
 • przepuszczanie światła, nawet przy całkowitym zasłonięciu okna.

Oczywiście możesz także wybrać tradycyjne rolety do kuchni. Musisz jednak pamiętać o tym, że nie zapewniają one prywatności. Jeśli odsłonisz okno - każdy będzie mógł zobaczyć, co robisz w kuchni. Jeśli zaś zasłonisz je - zaciemnią pomieszczenie. Jest to więc najmniej praktyczne rozwiązanie. 

Co wybrać: rolety czy żaluzje?

Wybór osłony okna w kuchni jest trudny. Z jednej strony chcesz, by wybrane rozwiązanie pasowało do stylu pomieszczenia. A z drugiej - oczekujesz maksymalnej praktyczności. Pamiętaj, że w kuchni panują trudniejsze warunki niż w reszcie pomieszczeń. Jest tam bardziej wilgotno i ciepło. Dlatego też materiał, z którego jest wykonana osłona okna musi być odporny na niekorzystne warunki. Lepszym wyborem są więc w tym przypadku żaluzje aluminiowe lub drewniane (obowiązkowo impregnowane). Również pod kątem możliwości jest to lepszy wybór. Podobnie jak rolety "dzień noc", żaluzje pozwalają na sterowanie ilością wpadającego światła. Jednakże żaluzje dają możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia, czego nie możemy oczekiwać od tego typu rolet. Można je także łatwo wyczyścić.