Producent rolet i bram garażowych

Facebook

Instagram

Pinterest

TikTok

YouTube

570 101 101

kontakt@roletyalu.pl

brama segmentowa

Obecnie ciężko wyobrazić sobie projekt domu jednorodzinnego, w którym zabrakło tak istotnego elementu, jakim jest garaż. Ten może być zarówno połączony z domem, jak i stanowić obiekt wolnostojący. Niezależnie jednak od wyboru, wymaga on odpowiedniego zabezpieczenia, jakim jest właściwie dobrana brama garażowa. Warto zwrócić uwagę na to, aby była ona nie tylko niezawodna czy pasująca do elewacji domu, ale również energooszczędna. Doskonałym wyborem w takim wypadku będzie brama segmentowa. Co warto wiedzieć na ten temat?

Brama do garażu – jaka powinna być?

Podstawą, na którą koniecznie powinno się zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej, jest jej izolacyjność. W przypadku garaży ogrzewanych dobór niewłaściwej bramy może poskutkować stratami ciepła, dlatego też drzwi bez izolacji stosuje się zwykle do garaży nieogrzewanych wolnostojących. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w takie rozwiązanie, posiadając garaż przylegający do domu, to jednak koniecznie należy pamiętać o odseparowanych cieplnie ścianach oraz stropie charakteryzujących się taką samą izolacyjnością, jak wszelkie inne przegrody zewnętrzne.

W przypadku kiedy garaż wpisany jest w bryłę budynku, będzie on odbierał ciepło sąsiadujących z nim pomieszczeń, dlatego tak ważna jest wówczas izolacyjność bramy garażowej, która to bezpośrednio będzie wpływała na komfort przebywania w domu, a także na... wysokość rachunków za ogrzewanie.

Straty ciepła a rodzaj bramy – co warto wiedzieć?

Poszukując odpowiedniej bramy do garażu, koniecznie należy zwrócić uwagę na jej rodzaj. Okazuje się bowiem, że pod względem szczelności najlepszym rozwiązaniem okazują się bramy segmentowe. Stoi za tym ich konstrukcja, dzięki której możliwe jest właściwe docieplenie paneli, a także ograniczenie strat ciepła w miejscu styku ościeżnicy ze ścianą. Co więcej, drzwi garażowe tego typu pozwalają również maksymalnie wykorzystać przestrzeń, która znajduje się zarówno wewnątrz garażu, jak i przed nim. Istotnym aspektem w kontekście zmniejszenia ilości energii cieplnej, która ucieka podczas otwierania bramy, jest wyposażenie jej w szybki napęd.

Wybierając idealne rozwiązanie do swojego garażu, warto zainteresować się także sposobem, w jaki brama została ocieplona oraz zbudowana. Doskonałą metodą stosowaną przez producentów, aby poprawić energooszczędność, jest wypełnienie paneli pianką poliuretanową lub polistyrenem ekstrudowanym. W przypadku najcieplejszych modeli bram, jakie obecnie dostępne są na rynku, grubość wypełnienia może wynosić nawet 67 mm.

Dobrze jest jednak być świadomym tego, że nawet najgrubsze ocieplenie nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony termicznej, jeśli sama konstrukcja bramy nie zostanie właściwie zaprojektowana. Oznacza to więc, że wszystkie pracujące podczas jej otwierania i zamykania elementy powinny zostać dobrze uszczelnione. Kluczem jest, aby uszczelki znajdowały się nie tylko na łączeniach segmentów bramy, ale także na całym jej obwodzie.

Brama segmentowa – doskonała do garażu

Wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj bramy wybrać do garażu, tak aby skutecznie zapobiec ucieczce ciepła z pomieszczenia. Brama segmentowa wyróżnia się spośród wszystkich innych rodzajów drzwi garażowych najwyższymi parametrami termoizolacyjnymi. Ma na to wpływ wspomniane wcześniej wypełnienie segmentów materiałem izolacyjnym. Chcąc jednak, aby brama segmentowa była ciepła, konieczne jest także zwrócenie uwagi na kilka innych elementów. Najważniejszym z nich jest współczynnik przenikania ciepła U – im jest niższy, tym lepiej. Zawsze należy się jednak upewnić, że wartość U nie dotyczy pojedynczego segmentu, lecz całej bramy. Za bardzo dobry wynik uznaje się współczynnik U na poziomie 1 W/m2K.

Decydując się na wybór bramy segmentowej do garażu, należy zwrócić szczególną uwagę na jej konstrukcję. Otóż okazuje się, że szczególnie trudne w kontekście termoizolacji jest łączenie poszczególnych segmentów. W celu ograniczenia newralgicznych punktów styku producenci starają się, aby sekcje były możliwie jak najszersze, a także, aby było ich jak najmniej. W ten sposób możliwe jest zmniejszenie ruchu powietrza pomiędzy nimi. Co więcej, idealna brama garażowa, która pozwoli zachować ciepło w garażu, powinna być wyposażona w dodatkową uszczelkę obwodową, której zadaniem jest zabezpieczenie płaszcza bramy wzdłuż wszystkich krawędzi, a także zniwelowanie mostków termicznych powstających na ościeżnicy. Dodatkową korzyścią jest również izolacja akustyczna. Z kolei podwójna uszczelka dolnego panelu jest w stanie ograniczyć wnikanie wilgoci oraz wiatru – w przypadku bram segmentowych często montuje się też uszczelkę na górnym panelu lub na nadprożu.

Montaż bramy segmentowej a ucieczka ciepła

Kluczem do ograniczenia strat energii cieplnej jest profesjonalny montaż bramy garażowej. Warto być świadomym tego, iż popełnione na tym etapie błędy mogą sprawić, że wybrany produkt nie będzie spełniał swojej funkcji. Najlepszą decyzją jest więc wybór monterów, którzy wskazani zostali przez samego producenta bramy – korzystając z usług specjalistów z ogromną wiedzą i równie dużym doświadczeniem, można mieć pewność, że zainstalowana brama będzie właściwie działała. Koniecznie powinno się także upewnić, że w garażu możliwa jest wymiana powietrza, która to ograniczy ryzyko zawilgocenia, a także rozwoju grzybów i pleśni. Dobrym wyborem może być więc inwestycja w system z czujnikiem klimatycznym, który automatycznie będzie uchylał bramę w razie wystąpienia określonej wilgotności powietrza.

Poszukując idealnej bramy garażowej, należy wziąć pod uwagę szereg aspektów, które pozwolą znaleźć produkt dopasowany nie tylko do potrzeb, ale także możliwości finansowych.