Markiza - elektryczna czy ręczna?


Markiza - elektryczna czy ręczna?

Markiza z definicji jest zasłoną o działaniu przeciwsłonecznym, montowaną na zewnątrz danego budynku. Jej fundamentalną funkcją jest ochrona tarasu, balkonu bądź innej przestrzeni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Pierwsze markizy (typu Velarium) instalowane były już w starożytnym Rzymie, co świadczy o historycznym pochodzeniu tego elementu wyposażenia. Współcześnie wyróżniamy markizy z mechanizmem elektrycznym oraz ręcznym jednak która sprawdza się w najlepszy sposób?

Rodzaje markiz

Współcześnie wyróżniamy kilka rodzajów markiz, różniących się pod względem wykonania i spełnianych funkcji. Są to:

  • Markizy dachowe - montowane na dachach przeszklonych
  • Markizy kasetowe - chowane w tzw. kasecie
  • Markizy fasadowe - montowane na balkonach
  • Pergole - odporne na trudne warunki atmosferyczne

Markiza z napędem elektrycznym

Markiza elektryczna jest obecnie nowoczesnym rozwiązaniem, ze względu na automatyczne jej wysuwanie za pomocą pilota. Ponad to, te elementy wyposażenia dostępne są na rynku także w wersji z czujnikami słonecznymi, wykrywającymi, w którym momencie poziom nasłonecznienia jest odpowiedni do wysunięcia markizy.

Zalety

Napęd elektryczny w markizie jest niezwykle przydatnym elementem, dzięki któremu do wysunięcia bądź schowania markizy wystarczy wciśnięcie określonego przyciska na pilocie. Wygoda jest kluczowym elementem przeważającym przy wyborze odpowiedniego rodzaju zasłony, w tym przypadku na korzyść elektrycznej. Ponad to, markiza z napędem elektrycznym wyposażona może być w specjalistyczny czujnik pogodowy, w zależności słoneczny, wiatrowy bądź słoneczno-wiatrowy. Jest to niezwykłe ułatwienie, ze względu na fakt, iż zasłona wysuwa się automatycznie w zależności od wysokiego poziomu nasłonecznienia bądź silnego wiatru. Dzięki czujnikom nie mamy obowiązku ciągłego czuwania nad stanem pogody, dzięki temu, iż markiza złoży się sama w przypadku złych warunków atmosferycznych.

Wady

Markiza elektryczna jest rozwiązaniem z pewnością droższym, ze względu na dodatkowe funkcje. Automatyczny pilot, czujnik słoneczny i wiatrowy - wszystkie te elementy sprawiają, że koszt całej inwestycji w postaci zasłony diametralnie rośnie, dlatego nie jest to rozwiązanie dla osób, które z tarasu/balkonu korzystają sporadycznie.

Markiza z napędem ręcznym

Markiza z napędem ręcznym jest zdecydowanie prostsza w obsłudze, dzięki mechanizmowi w postaci korbki. Posiada znacznie mniej elementów wyposażenia, co wpływa na jej cenę i inne elementy.

Zalety

Markiza z napędem ręcznym będzie z pewnością lepszym rozwiązaniem dla osób z ograniczonym budżetem, dzięki temu, iż ten rodzaj zasłony jest znacznie tańszy niż w wersji z napędem elektrycznym. Ponad to, zadowoleni z niej będą także wszyscy, którzy czas na tarasie bądź balkonie spędzają sporadycznie i od czasu do czasu potrzebują ochrony pod markizą. W takim przypadku zakup zasłony z napędem ręcznym będzie zdecydowanie lepszym pomysłem. Markiza z korbką jest również znacznie mniej awaryjna, co stanowi dodatkową zaletę przeważającą na jej korzyść.

Wady

Wadą markizy z napędem ręcznym jest z pewnością mniejsza wygoda niż w przypadku napędu elektrycznego. Aby rozsunąć zasłonę ręczną należy użyć siły mięśni w kręceniu korbką, co skutkować może zmęczeniem. Jednym z minusów jest także konieczność czuwania nad warunkami atmosferycznymi, ze względu na fakt, iż markiza nie jest przeznaczona do pogody mocno deszczowej, burzowej bądź gradu. W takich przypadkach należy w trybie natychmiastowym ją schować, aby nie uległa zniszczeniu.

 

Poznaj Nas Bliżej i obejrzyj film o naszej firmie:


 
 
 

Wizualizacje osłon zewnętrznych

 

 

 

Wizualizacje osłon wewnętrznych

 

 

 

Kontakt do naszej firmy - ZAPYTAJ O WYCENĘ I POMIAR

 

Nagrody i wyróżnienia:

Obejrzyj WIRTUALNY SPACER po naszej firmie:


 
 
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES
NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU