Markiza czy pergola - co wybrać ?


Co to jest markiza

 

Markizy tarasowe to rozwijane osłony przeciwsłoneczne, które idealnie nadają się do montażu na tarasach w domach jednorodzinnych, jak i tradycyjnych balkonach np. w bloku. Dzięki nim możesz korzystać z uroków swojego tarasu, jednocześnie zabezpieczając go przed promieniami słonecznymi.

 

Co to jest pergola

 

Pergola tarasowa z kolei ochroni Twój taras nie tylko przed słońcem, ale również innymi  warunkami atmosferycznymi, jak deszcz czy wiatr. W polskim klimacie pergola sprawdza się idealnie jako zadaszenie tarasu.

 

Czym się różni markiza tarasowa od pergoli

 

Oba rozwiązania cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Powiedzieliśmy już sobie, że markiza chroni przed słońcem, a pergola dodatkowo przed innymi czynnikami atmosferycznymi. Co je jeszcze odróżnia?

 

Pergola tarasowa jest postawiona na solidnej i stabilnej konstrukcji, dzięki czemu zapewni Ci całkowite bezpieczeństwo użytkowania. Jej nieprzemakalne i różnokolorowe materiały poszycia, będą ozdobą dla każdego domu. 

 

Wyróżniamy pergole przyścienne (powiększają przestrzeń domową) i wolnostojące – wówczas tworzy oddzielny pawilon.

 

Pergole tarasowe mogą również występować z ruchomym zadaszeniem podobnym bardzo do żaluzji. Dzięki niemu możesz regulować kąt wpadania promieni słonecznych do swojej pergoli. 

 

Markiza tarasowa jest natomiast montowana bezpośrednio do budynku. Można ją przytwierdzić zarówno do ściany, sufitu jak i do krokwi. Markiza zabezpieczy taras przed lekką mżawką, przy dużym deszczu tkanina zacznie jednak przemakać. 

 

Markizę możesz swobodnie rozwinąć w całości lub zatrzymać w dowolnym momencie podczas rozwijania.

 

Oba produkty odróżnia ponadto cena. Markiza jest tańszym rozwiązaniem. Za pergolę, ze względu na jej bardziej skomplikowaną konstrukcję, zapłacisz więcej. 

 

Wady i zalety obu rozwiązań

 

Jeżeli chcesz zabezpieczyć swój taras przed promieniami słonecznymi - markiza będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Nie sprawdzi się jednak podczas wietrznej lub deszczowej czy chłodnej pogody.

 

Pergola jest zarówno osłoną przeciwsłoneczną, przeciwdeszczową jak i przeciwwietrzną. W przypadku pergoli z ruchomym zadaszeniem możesz dodatkowo regulować kąt wpadania promieni słonecznych do jej wnętrza.

 

Wadą jest wyższa od markizy cena. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że jest to rzecz, którą kupujesz na lata. 

 

Różnice w cenie

 

Ceny markiz tarasowych średnio zaczynają się od 2 tysięcy złotych. Cena zależy głównie od modelu markizy (czy jest ona bez kasety, w półkasecie lub w pełnej kasecie), wymiarów i rodzaju sterowania. Duże markizy ze sterowaniem elektrycznym wraz z czujnikami wiatrowymi to koszt rzędu około 7-9 tysięcy złotych. Oczywiście są też markizy dużo droższe.

 

Pergola tarasowa z racji swojej konstrukcji i zadań które jest w stanie spełnić to już koszta znacznie wyższe niż ceny markiz - cena pergoli na przeciętny polski taras waha się w przedziale 20 – 80 tysięcy złotych. Największe znaczenie ma tutaj wybrany model oraz potrzebny rozmiar. 

 

Jak przebiega montaż markizy i pergoli

 

Zarówno markizy są bardzo ciężkie. Można próbować zamontować je samodzielnie, ale z powodu ich wagi jest to trudne. 

 

Ze swojej strony radzimy zostawić to wykwalifikowanym specjalistom z certyfikowanej firmy. 

 

Jeżeli szukasz takiej firmy - chętnie pomożemy. 

 

Doradzimy, dobierzemy najlepsze rozwiązanie, przywieziemy i zamontujemy wybrany produkt, tak abyś mógł bezpiecznie korzystać z niego przez lata wraz z całą rodziną. 

 

Kolorystyka i sterowanie

 

Każdy z producentów markiz ma w swojej ofercie kilka podstawowych kolorów konstrukcji i dziesiątki różnych wzorów i kolorów tkanin do wyboru. 

 

Istotny przy wyborze markizy jest oczywiście materiał z którego została wykonana. Najlepiej wybierać produkty renomowanych firm, które posiadają wysokiej jakości tkaniny akrylowe, specjalnie zaimpregnowane (dzięki temu będą odbijać szkodliwe priomienie UV). 

 

Markizy mogą być zarówno sterowane ręcznie przy pomocy korby, jak również elektrycznie przy użyciu silnika na przełącznik bądź pilota.

Pergole tarasowe są wyposażone w silniki elektryczne, które zamykają i otwierają poszycie lub lamelki na dachu. Cały dach jest wodoodporny.

 

Przykłady konkretnych realizacji

 

Przykłady konkretnych realizacji znajdą państwo na naszej stronie internetowej:

http://www.roletyalu.pl/oferta/pergole/pergole-tarasowe

Co w takim razie wybrać

 

Co w takim razie wybrać, skoro na rynku istnieje tyle możliwości?

 

Musisz wziąć tutaj pod uwagę kilka kwestii:

 

  • czy szukasz osłony tylko przeciwsłonecznej czy chcesz ochronić taras również przed deszczem i wiatrem?
  • jesteś zainteresowany rozwiązaniem osłaniającym przy domu czy też np. w ogrodzie?
  • jaki budżet możesz przeznaczyć na zakup?

 

 

Zadzwoń do nas, a chętnie ci doradzimy, biorąc pod uwagę Twoje możliwości i preferencje. 

 

Nasz numer telefonu to:  570 - 101 - 101

 

Poznaj Nas Bliżej i obejrzyj film o naszej firmie:


 
 
 

Wizualizacje osłon zewnętrznych

 

 

 

Wizualizacje osłon wewnętrznych

 

 

 

Kontakt do naszej firmy - ZAPYTAJ O WYCENĘ I POMIAR

 

Nagrody i wyróżnienia:

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES
NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU