Producent rolet i bram garażowych

Facebook

Instagram

Pinterest

TikTok

YouTube

570 101 101

kontakt@roletyalu.pl

JAKI SILNIK W ROLECIE ZASTOSOWAĆ?Coraz większą popularnością cieszą się rolety sterowane elektrycznie. Zarówno silniki kablowe, radiowe, jak i aplikacje typu smart home stają się ostatnio bardzo popularne. Zapewniają one wygodę oraz oszczędność energii. Silniki różnią się od siebie mocą, która w dużym stopniu zależy od wymiarów i ciężaru rolety, a także sposobem sterowania. Czym jeszcze charakteryzują się silniki elektryczne? Jakie mają wady i zalety?

Silniki kablowe

 

Najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem do elektrycznego sterowania roletami jest silnik kablowy. Sterowanie odbywa się za pomocą przełącznika klawiszowego umieszczonego na ścianie w pobliżu rolety. Umożliwia on ręczne sterować położeniem góra-dół. Zazwyczaj jeden przełącznik steruje jedną roletą, więc jeśli montujemy kilka osłon, do każdej z rolet musimy zamontować osobny włącznik.

 

Silniki radiowe

 

Silniki radiowe sterowane są natomiast pilotami bądź nadajnikami. Dzięki nim możemy sterować wszystkimi roletami, nie ruszając się z miejsca, będąc np. na kanapie. Silniki radiowe są idealne do złożonych systemów sterowania. W zależności od modelu i typu odbiornika jednym pilotem możemy sterować i grupować nawet kilkadziesiąt urządzeń. Silnik jest podłączony do zasilania tylko poprzez podłączenie kabla z silnika. Wystarczy zasilić każdą roletę w prąd z puszki elektrycznej lub bezpośrednio z gniazdka. W przypadku silników kablowych wyłącznik klawiszowy musi być również zasilany prądem, który również musi być umieszczony w ścianie, co często wiąże się z ingerencją w ściany budynku.

 

Sterowanie przy pomocy aplikacji

 

Możemy również zastosować inteligentne systemy sterowania, takie jak Smart Home. Dzięki aplikacji na telefon, tablet lub komputer, zsynchronizowanej z silnikiem zamontowanym w rolecie, możemy z dowolnego miejsca sterować położeniem rolety lub grupą osłon okiennych. Aplikacje inteligentnego domu ułatwiają zabezpieczenie mieszkania na wypadek długiej nieobecności mieszkańców i stwarzają wrażenie obecności domowników, co odstrasza złodziei. Na przykład rolety są opuszczane o określonej godzinie, aby stworzyć intymną atmosferę i ponownie podnoszone, gdy słońce uderza po raz pierwszy. Sterowniki mogą również mierzyć temperaturę, promieniowanie słoneczne oraz ilość opadów.

 

Napęd przeciążeniowy

 

Kable i silniki radiowe mogą mieć funkcje przeciążeniowe. Posiadają specjalny mechanizm, który może zatrzymać rolety w przypadku nadmiernego przeciążenia lub wykrycia przemarzania gruntu. Napęd przeciążeniowy doskonale sprawdza się również w przypadku napotkania przeszkód. Jeśli planujemy centralnie, radiowo lub czasowo sterować grupą rolet i rozważamy zastosowania inteligentnego domu, warto skorzystać z tego rozwiązania.