Jak prawidłowo zamontować okna i uniknąć najczęstszych błędów?


Prawidłowy montaż okien ma istotne znaczenie dla ich szczelności i prawidłowego działania. Jakiekolwiek błędy podczas osadzania przeszkleń mogą spowodować powstawanie mostków termicznych oraz straty energii w budynku. Montując okna warto znać podstawowe zasady łączenia ich z murem, a także najczęściej popełniane błędy – pozwoli to uniknąć niedociągnięć, gwarantując optymalną pracę ościeżnic.

 

Jak prawidłowo wykonać montaż okien?

Zanim przystąpimy do montażu należy dokładnie oczyścić fragmenty muru, do których zostanie przytwierdzona framuga. Dołączone do okien kotwy i śruby montażowe mają za zadanie przenosić obciążenia działające na okno; tego względu powinny być one umieszczone maksymalnie co 70cm. Na ramie okiennej warto przykleić odpowiednie taśmy paroszczelne – od środka, oraz paroprzepuszczalne – od zewnątrz. Następnie ustawiamy całą konstrukcję w otworze, pozostawiając odpowiednie szczeliny dylatacyjne oraz precyzyjnie poziomując okno. Po jego ustabilizowaniu za pomocą klinów ponownie sprawdzamy pion i poziom oraz przykręcamy je do muru. Kolejnym krokiem będzie staranne wypełnienie przestrzeni pomiędzy ramą a murem pianką montażową, nakładając ją od dołu do góry. Po zastygnięciu piany i obcięciu jej nadmiaru doklejamy do muru taśmę paroszczelną oraz zawieszamy i regulujemy skrzydła.

 

Najczęstsze błędy podczas montażu okien

Chociaż osadzenie okien wykonane zgodnie z zasadami zapewni ich bezproblemową eksploatację, często spotykamy regularnie powielane błędy montażowe, negatywnie wpływające na funkcjonalność przeszkleń. Najczęstszym potknięciem jest niewłaściwe zaplanowanie momentu montażu stolarki okiennej. Rama i skrzydła powinny zostać osadzone przed wykonaniem zewnętrznego ocieplenia, a zarazem po zakończeniu prac mokrych – tynkowaniu i wylewaniu posadzki; jest to szczególnie ważne, jeśli zdecydowaliśmy się na futryny drewniane. Kolejnym błędem jest nieprawidłowe przygotowanie otworów w murze – powinny być one płaskie, pozbawione szczelin oraz precyzyjnie wypoziomowane, szczególnie na dolnej krawędzi. Nierzadko dochodzi do nieprecyzyjnego wymierzenia otworów okiennych, które może skutkować zbyt małym lub zbyt dużym wymiarem ramy w stosunku do ościeża. Najczęściej prowadzi to do uszkodzenia futryn, problemów ze szczelnością oraz bieżącą eksploatacją przeszkleń. Rażącym zaniedbaniem jest również montaż bez listew podparapetowych i łączników oraz nieprawidłowe uszczelnienie, które może powodować późniejsze przenikanie wilgoci. Warto pamiętać również o jak najszybszym usunięciu po montażu folii zabezpieczającej ramy. Zbyt długo pozostawiona może mocno przylgnąć do futryny, utrudniając lub nawet uniemożliwiając jej całkowite odklejenie.

 

Poznaj Nas Bliżej i obejrzyj film o naszej firmie:


 
 
 

Wizualizacje osłon zewnętrznych

 

 

 

Wizualizacje osłon wewnętrznych

 

 

 

Kontakt do naszej firmy - ZAPYTAJ O WYCENĘ I POMIAR

 

Nagrody i wyróżnienia:

STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIES. PRZEBYWANIE NA NIEJ OZNACZA AKCEPTACJĘ POLITYKI PLIKÓW COOKIES
NIE POKAZUJ WIĘCEJ TEGO KOMUNIKATU