Producent rolet i bram garażowych

Facebook

Instagram

Pinterest

TikTok

YouTube

570 101 101

kontakt@roletyalu.pl

Czy warto montować rolety zewnętrzne?Rolety zewnętrzne to obecnie najbardziej popularne rozwiązanie chroniące wnętrza domów przed nadmiernym nagrzewaniem się, a także pełnią wiele innych przydatnych funkcji. W dzisiejszym poradniku odpowiemy na pytanie, czy warto montować rolety zewnętrzne i jaki rodzaj sprawdzi się u nas najlepiej?

 

Jak zbudowana jest roleta zewnętrzna?

 

Konstrukcja rolet zewnętrznych składa się z profilu roletowego, wykonanego z wysokiej jakości odpowiednio wyprofilowanego aluminium wypełnionego pianką poliuretanowa. Skrzynki wykonanej z aluminium lub tworzywa sztucznego, w której środku znajduje się rura nawojową, na którą zwijany jest pancerz. Kolejnym elementem są prowadnice mocowane do okna lub elewacji budynku. Prowadnice wyposażone są w uszczelki, które dodatkowo zabezpieczają roletę przed stratami ciepła.

 

Główne funkcje rolet zewnętrznych

 

Rolety zewnętrzne pełnią szereg funkcji ochronnych, przede wszystkim zapewniają doskonałą izolację termiczną. Latem zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu wnętrza, a zimą dzięki pancerzowi, który jest wypełniony pianką poliuretanową oraz zjawisku poduszki powietrznej, jaka jest wytwarzana między pancerzem rolety a szybą okna, zapobiega utracie ciepła, co w znacznym stopniu wpływa na oszczędności związane z wydatkami na ogrzewanie. Dodatkowo rolety zewnętrzne zabezpieczają przed nadmiernym hałasem, zapewniając ciszę i spokój we wnętrzu mieszkania lub domu. Dodatkową zaletą jest zapewnienie prywatności, rolety chronią nas przed wzrokiem przypadkowych przechodniów. Rolety zewnętrzne dodatkowo zabezpieczają stolarkę okienną przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

 

Jakie rolety sprawdzą się najlepiej w naszym domu?

 

Najpopularniejszym typem rolet zewnętrznych są rolety natynkowe, zwane inaczej adaptacyjnymi. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają już całkowicie wykończone swoje domy i nie remontu elewacji. System rolet adaptacyjnych montowany jest we wnęce okiennej lub na elewacji budynku. Rozwiązaniem idealnym dla osób, które dopiero planują budowę domu lub remont elewacji jest wybór rolet zewnętrznych podtynkowych. Rolety zewnętrzne podtynkowe wyróżnia minimalistyczny wygląd i wyższe niż w przypadku rolet adaptacyjnych parametry termiczne. Rolety nadstawne montowane są wraz z oknem w nowo powstających budynkach lub przy wymianie stolarki okiennej. Zapewniają wysokie parametry termoizolacyjne i doskonale sprawdzają się w domach energooszczędnych i pasywnych. Dla osób ceniących bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny szczególnie polecamy wybór rolet zewnętrznych antywłamaniowych o klasie odporności RC3 wyposażonych w specjalny pancerz i dodatkowe zabezpieczenia, które zapewniają wysoką ochronę na wypadek włamania.

 

Inteligentne systemy sterowania

 

Kiedy będziemy wybierać rolety zewnętrzne, warto poświęcić moment czasu na rozważenie wariantów sterowania. Co więc mamy do wyboru? Warto wiedzieć, że w opcji podstawowej przesłony wyposażone są nierzadko w sterowanie przewodowe – wówczas rolety opuszcza się i podnosi, natomiast lamele żaluzji obraca za pomocą przycisku. Jednak pamiętajmy o tym, że dużo więcej możliwości oferuje sterowanie za pomocą urządzeń mobilnych i smartfona, z wykorzystaniem systemów domu inteligentnego i dwukierunkowej komunikacji radiowej. I to dzięki tym systemom możemy nie tylko zmieniać ułożenie przesłon, ale także tworzyć praktyczne sceny i scenariusze (na przykład podnoszenie rolet w konkretnym pokoju o określonej godzinie) oraz sprawdzać, w jakim położeniu się znajdują. Z całą mocą warto podkreślić, że wszystkie te operacje możemy wykonać na przykład z naszego smartfona z dowolnego miejsca na świecie. Ponadto, istnieje możliwość zintegrowania rolet z czujnikami wiatru i nasłonecznienia – wtedy po określeniu odpowiednich parametrów przysłony będą rozwijać się i zwijać w zależności od czynników atmosferycznych. Pozwala to zachować kontrolę nad domem nawet wtedy, kiedy nas w nim nie ma. Warto też dodać, że ostatnio sporą popularność zdobywa możliwość sterowania głosowego.